• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Kolay ve pratik bir kaç doğal yöntemle kötü ayak kokularının önüne geçebiliriz. İşte size ayak kokusunu önlemek için bir kaç ipucu;

 

Karbonat

Günün sonunda evinize geldiğiniz zaman ayakkabılarınızın içine karbonat serpiştirirseniz, ayaklarınızın gün boyunca kuru kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Ağız gargarası

Yanlış duymadınız! ayaklarınızı ağız ve dişleriniz için kullandığınız gargara içinde 10-15 dakika bekletmeniz, hem ayaklarınızı ferahlatır, hem de ölü hücrelerin temizlenmesine birebirdir.

 

Limon

Ayaklarınızı limonla ovarak, hem ayaklarınızı yumuşamasını sağlar hemde ayaklarınızdaki ölü hücreleri yok edebilirsiniz.

 

Ada çayı

Sağlık için bir çok faydası olan ada çayı bitkisini demleyip ve bu çayın içinde ayaklarınızı yarım saat bekletirseniz, ayaklarınızdaki ağrı ve ödemlerin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Lavanta

Pedikür için kullandığınız suyun içine ekleyeceğiniz bir kaç damla lavanta yağı ile ayaklarınızı ferahlatarak, güzel kokusu sayesinde kötü ayak kokularının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı, mantar enfeksiyonlarını önleyici bir kimyaya sahiptir.

 

Siyah çay

Siyah çayı demleyerek haftada en az iki kere yapacağınız ayak banyosu, siyah çayın anti-bakteriyel özelliği sayesinde, ayak kokularının önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Pomza taşı

Ayak ve topuklarda bulunan ölü deriler, kötü ayak kokularının oluşmasını sağlayan olan en önemli nedenlerdir. Pomza taşı ile ayaklarınızdaki ölü derilerden kurtularak, kötü kokuların oluşmasına engel olabilirsiniz.

 

Önemli Not: Kötü ayak kokusunu önlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli husus, ayaklarınızı her gün düzenli olarak yıkamanız ve akabinde iyice kurutmanızdır. Mümkünse üst üste iki gün aynı ayakkabıyı giymeyin ve her gün çoraplarınızı değiştirin. Kalitesiz ayakkabılar hem ayak anatomisini bozabilir hem de ayaklarınızın kötü kokmasına sebep olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?