• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Avokado Yağının Faydaları

Avokado Yağının Faydaları

Hemen hemen herkes avokado meyvesinin doğanın en sağlıklı gıdalardan biri olduğunu bilmektedirler. Haftada bir avokado yemek cildiniz için harikadır. Dolaşım işlevini geliştirir ve hormonları dengede tutmaya yardımcı olur. Avokado, sağlıklı bir diyetle ve düzenli egzersizle birlikte kilo vermenize yardımcı olur. Bu garip küçük meyvenin başarısının sırrı yağında gizli. Avokado yağının en iyi sağlık ve güzellik faydalarını keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Gelin AVAKADO Yağının Faydalarını Birlikte İnceleyelim.

1. Zengin Oleik Asit Kaynağı

Avokado yağı içinde bulunan esansiyel yağ asitlerinin çoğu, tekli doymamış oleik asit, zeytinyağı ile aynı üne sahip olan omega-9 EFA’dır. Oleik asitin, bazı kanser riskini azaltmak, bazı oto-immün hastalıkların alevlenmesini önlemek, hücre yenilenmesini hızlandırmak ve yara iyileşmesini hızlandırmak, mikrobik enfeksiyonları iten ve yok eden vücuda yardımcı olmak da dahil olmak üzere vücuda birçok olumlu etkisinin olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, oleik asit, oksidasyona karşı çok dirençlidir, yani, avokado yağı, uzun süreler boyunca saklandığında birçok diğer yağ kadar kokusu olmaz. Avokado yağı, istikrarı nedeniyle daha yüksek sıcaklıklarda pişirmek (kızartmak, kızartmak vb.), Sağlık faydalarından bazılarını bozmadan ve kaybetmeden pişirebilmek için kullanılabilir.

2. Kalbinizi Sağlıklı Bir Şekilde Korur 8 (Kalp Rahatsızlığı Riskini Düşürür)

Avokado yağı, vücutlarımızın daha sağlıksız yağları daha kullanışlı ve hücrelere daha az zarar veren formlara dönüştürmek için kullanabileceği bir tür beta-sitosterol olan bir olağanüstü yüksek miktarda beta-sitosterol içerir. Avokado yağı anti-inflamatuar olduğundan, arteryel duvarların hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilir ve bu da artı pıhtı birikintilerinin neden olduğu kalp rahatsızlığı riskini düşürür. Ayrıca, damarlarda daha az iltihaplanma demek, avokado yağı kan basıncını normal, sağlıklı seviyelerde tutmaya yönelik uzun bir yol izleyebilir.

 

3. E Vitamini Bakımından Çok Zengindir

Avokado yağı, E vitamini bakımından en yüksek beş besin arasında bulunur. Bu yağda çözünür vitamin, cildi ve göz sağlığını iyileştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, serbest radikallerin neden olduğu hücrelere oksidatif hasarlara karşı savunma sağlamak, hafızayı ve zihinsel keskinliği arttırmak için bilinir , hem de sindirim sisteminin genel verimliliğini arttırır.

4. Sindirim Sisteminin Yiyecekleri Daha Verimli Bir Şekilde İşleyebilmesine Yardımcı Olur.

Anormal derecede yüksek miktarda gaz ve şişkinlik yaşarsınız ya da her zaman yorgun hissederseniz ve sorunu gidermek için yemeğinize avokado yağı eklemeyi deneyin. Avokado yağı içindeki vitaminler, mineraller ve tekli doymamış yağ asitleri, sindirim sisteminin yiyecekleri daha verimli bir şekilde işleyebilmesine yardımcı olur.

5. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Daha önce belirtildiği gibi, avokado yağı içindeki yüksek oleik asit konsantrasyonu, özellikle sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile kombine edildiğinde, kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak, bundan daha fazlası var. Avokado yağı kalın ve güçlü besleyicilerle doludur; bu sizi daha dolgun hissetmesini ve iştahınızı daha uzun süre tüketmesini sağlayacaktır. Ayrıca, avokado yağı içerisindeki vitaminler ve EFA’lar sindirimi iyileştirdiğinden, yediğiniz diğer gıdalardan daha fazla enerji alırsınız.

6. Vücudunuzu Detoxifies Eder.

Avokado yağı klorofil ile yüklenir. Doğal sağlık kaynağı olan süper sağlıklı magnezyum (Epsom tuzunu bu kadar popüler kılan aynı mineraldir!)  cıva ve kurşun gibi ağır metalleri karaciğer, böbrekler, beyin ve diğer organları. Her klorofil molekülünün çekirdeğinde, insan vücudunun içi gibi asidik bir ortamda bulunduğu zaman salınan bir magnezyum iyonu bulunur. Bahsedilen magnezyum yokluğunda, tamamlanmamış klorofil molekülü, alanı doldurmak için diğer metal iyonlarını çeker. Biriyle temasa girdiğinde, klorofil metal iyonunu kendine bağlar ve bağırsaklardan vücudun dışına çıkmadan önce daha önce toksik olan elementi zararsız hale getirir.

 

7. Cildinizi Güçlendirir

Avokado yağı içerisindeki vitaminler ve mineraller vücudunuzun içindekileri beslerken sizi dışardan besleyebilirler. Cildinizin avokado yağı ile nemlendirerek daha güçlü hücreler üretme kabiliyetini artırın. Yağda birincil deri besleyici besin olan E vitamini, potasyum ve lesitin, cildin en dış tabakası olan epidermis yoluyla kolaylıkla emilir ve yeni cildin büyümesi ve sağlığı için enerji sağlar.

8. Saçları Daha Hızlı ve Daha Dolgunlaştırır.

Avokado yağı içerisindeki cildin nemlendirilmesi ve beslenmesi için ideal olan besinler aynı zamanda saçlarınız için de besleyici niteliktedir. Saçlarınızı temizledikten sonra, avokado yağı tek başına uygulayın ya da mevcut saçların görünümünü ve yapısını iyileştirmek için en yeni saç tellerinin daha sağlıklı ve hızlı büyümesini teşvik etmek için en sevdiğiniz saç ve kafa derisine uygun uçucu yağlarla karıştırın.

 

9. Enflamasyon ve Kaşıntıyı Azaltır

Avokado yağı, anti-inflamatuar oleik asit konsantrasyonunun yüksek olması nedeniyle, kepek, çatlak topukları, keratoz pilaris, böcek ısırıkları ve sokmaları, güneş yanığı, egzamayı da içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan her türlü cilt rahatsızlığının neden olduğu rahatsızlığı hafifletmek için topikal olarak uygulanabilir.

Egzama gibi kronik rahatsızlıklar için, yatıştırıcı bir yağın ince bir kaplaması, bir kopuşun kalıcı kaşını gidermek için uzun bir yol kat edebilir. Tabii ki, herkesin her bitki yağı için aynı reaksiyonları olmadığı için, avokado yağı (ya da bu konuda herhangi bir yeni işlem) bir damla ya da iki damla daha önce yağın kolayca çıkarıldığı küçük bir cilt üzerinde test etmeliyiz.

10. Yara İyileşmesini Hızlandırır

Tıpkı avokado yağı vücudun daha sağlıklı ve daha güçlü bir cilt kazanmasına yardımcı olduğu gibi iyileşme sürecini hızlandırabilir. Etkilenen alanı temizledikten sonra, kesikler, çizikler, yanıklar, kabarcıklar veya kızarıklıklar, güneş yanığı, böcek ısırıkları ve sokmaları ve diğer damarlardaki avokado yağı damlalarından kaynaklanan hasarlı cildi tedavi etmeyi deneyin.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?