• DOLAR
  $1.291,8
 • EURO
  $0,394
 • ALTIN
  $17.061,71
 • BIST
  1,0535
Argan Yagının Faydaları Nelerdir ?

Argan Yagının Faydaları Nelerdir ?

Argan yağı kullanımının faydaları son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Çok çeşitli alanda kullanılabiliyor olması, özellikle cilt sağlığı başta olmak üzere, genel sağlık üzerinde faydalı olması gibi nedenler bu yağı popüler hale getiren etmenlerden bazılarıdır. Genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız, kalp hastalıklarından korunmak istiyorsanız, ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak istiyorsanız, siz de argan yağı kullanarak istediklerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Herkesin Bahsettiği Argan Yağı Nedir?

Argan yağı, argan ağacı olarak bilinen, Fas’ta bulunan ağacın, çekirdeklerinden elde edilen bir yağdır. Bu çekirdeğin içerisinde yer alan antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri insanlara son derece faydalıdır. Fas’ta Argan ağaçlarının bulunduğu alan, UNESCO tarafından biyosfer rezervi olarak ilan edilmiştir. Bahsi geçen ağaçlardan ilan edilen bu yağ çoğu zaman cildin yaşlanmasını geciktirici etkisi ile bilinir. Fakat argan yağından nemlendirme, yara iyileştirme, sindirimi hızlandırma gibi önemli diğer özelliklerinden faydalanmak mümkündür.

Argan Yağı Nerelerde Kullanılabilir?

Argan yağı kullanımı oldukça çeşitlidir. Dilerseniz bu yağı cildinizde, saç derinizde, tırnaklarınızda, kirpiklerinizde kullanabilir, hatta bu yağı içerek de yağın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Argan Yağının Ciltte Kullanıldığında Faydaları Nelerdir?

• Ciltte kullandığınız zaman, argan yağı sayesinde ciltte yer alan egzama görüntüsünden ve egzamadan kaynaklı kaşıntılardan kurtulabilirsiniz.
• Yaşlanmanın etkisi ile kırışıklıkların önüne geçebilirsiniz. Bunun için yağın düzenli kullanımı şarttır.
• Cildinize her gün bir miktar argan yağını sürerek masaj yaptığınız zaman, cildinizin esnekliğinin arttığını göreceksiniz. Buna bağlı olarak da kırışıklıklarınız ortadan kalkacaktır.

Argan Yağının Saçta Kullanımında Faydaları Nelerdir?

Argan yağının saça faydaları oldukça fazla olduğundan insanlar genellikle bu yağı saçlarında kullanmak için tercih ediyorlar. Argan yağı özellikle kuru saçlardan şikayet edenlerin dertlerine derman oluyor. Düzenli olarak uygulandığı zaman kuru saçları nemlendirmekle beraber, fazla ısı uygulaması, boya uygulaması gibi nedenlerden dolayı yıpranan saçlar için onarıcı bakım yapma görevini üstleniyor. Argan yağı kullananlar birkaç hafta içerisinde saçlarında daha nemli ve onarılmış bir görüntüye sahip olduklarını belirtmişlerdir.

Saçlarınızı Onarmaya ve Beslemeye Yarayacak Argan Yağlı Saç Maskesi Tarifi

3 yemek kaşığı argan yağı ile bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. İçerisine birkaç damla limon suyu ekleyin. Daha sonra bu karışımı homojen hale gelene kadar birbiri ile karıştırın. Önceden temizlenmiş ve kuru olan saç derinize, bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Masaj yapmanız saç derinizde kan dolaşımının artarak, bölgede saç dökülmesinin de azalmasına sebep olacaktır. Saç diplerine uygulama yaptıktan sonra, yağın etkisini tam olarak görebilmek için, saçlarınızın aşağılarına da bu karışımı uygulayın. Dilerseniz, saçınızı bir havlu ile sarın ve kurutma makinesinin sıcak kısmı ile saçınızda ısıyı artırın. Böylece saçlarınız karışımı daha iyi emecektir. 1 saat kadar beklettikten sonra, saçlarınızı ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 3 kez yapabilirsiniz.

Kalp Hastalıkları için Argan Yağı Mucizesi

Argan yağı ne işe yarar diye merak eden kişilerin en çok şaşırdıkları kullanım alanı kalp hastalıkları için Argan yağı kullanılması oluyor. Yanlış duymadınız, yapılan klinik araştırmalar, argan yağının kullanıcılar arasında antioksidan seviyelerinde artışa sebep olması nedeninden dolayı, kalp hastalıklarında olumlu yönde gelişmeler olduklarını belirtmişlerdir. Kullanıcılar bu etkiyi gözlemlemek için 2hafta boyunca bir miktar argan yağı ile zeytinyağını tükettiklerini belirtmişlerdir. Çalışma için 60 kadar insanın deneyimlerinden faydalanılmıştır. Bu çalışma Argan yağı içilirmi diye soranlara en güzel yanıt olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?