• DOLAR
  $1.291,8
 • EURO
  $0,394
 • ALTIN
  $17.061,71
 • BIST
  1,0535
Akciğerleri Temizlemek için Doğal Yöntemler

Akciğerleri Temizlemek için Doğal Yöntemler

Akciğerlerin çok önemli bir organı olduğunu söylemeye gerek yok. Onlar olmadan, nefes alamayız ve nefes almadan yaşayamayız. Solunum sisteminin bir parçasıdır, nefes almanıza yardımcı olması için diğer organlar ve dokular ile birlikte çalışırlar ve vücudun her bir hücresini yaşatmak için oksijene ihtiyacını karşılarlar.

Akciğerler, oksijeni kan dolaşımına doğru hareket ettiren organlardır; burada nefes alırken vücuda taşınır. Nefes verdiğinizde, atık karbon dioksit biçiminde giderilir. Ancak akciğerlere bundan çok daha fazla görev yapılır, aslında bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluştururlar. Enfeksiyonlara neden olabilen mikroplar ve kirleticiler mukus tarafından yakalanır ve öksürerek  yukarı doğru hareket eder. Hapşırmak, akciğerlerin enfeksiyon veya kirlilikten kurtulmamıza yardımcı olan bir başka yoludur.

Akciğerler düzgün çalışmadığında, sağlığınız sıkıntıya girer. Sağlığınızı korumak için akciğerlerinizin sağlığını desteklemek için elinizden gelen her şeyi yapmanız bir zorunluluktur. Bu yazımızda sizlere akciğerlerinizi doğal olarak nasıl temizleyeceğinizi anlatıyoruz.

1. Derin Solunum Egzersizleri

Derin nefes egzersizleri uygulamak, tıpkı bir spor salonunda egzersiz yapmanın vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu gibi akciğerlerinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Yapabileceğiniz en basit şeylerden biridir, ancak aynı zamanda en yararlı yöntemlerden biridir.

Derin nefes alma, karnı bilinçli olarak genişletirken yavaş yavaş teneffüs edilir. Kaburganızın genişlemesine, ardından göğsünüzün üst kısmına izin veriyorsunuz. Tam bir soluk aldığınızda, göğsünüzün düşmesine izin vererek ve kaburgalarınızı daraltarak izin verdiği kadar tamamen teneffüs edeceksiniz. Son adım, diyaframı kaldırarak ve havanın son nefesini atarak karın kaslarınızı yukarı kaldırmaktır. Her gün bir veya iki kez uygulama yapmak için bu işlemi beş ila on kez tekrarlayın.

2. Ev toksinlerini ortadan kaldırın

Ortalama hanehalkının, temizleyiciler, deterjanlar, ağartıcılar, kimyevi kokulu hava spreyi gibi kimyasalların yanı sıra geniş bir kozmetik ve kişisel bakım ürünleri yelpazesi içeren yaklaşık 62 zehirli kimyasalın bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu toksinler, ciğerlerinize ve genel sağlığınıza zararlıdır. İlk adımınız olabildiğince elimine etmek için kimyasal içermeyen alternatifleri araştırmaktır. Evde kolayca yapılabilecek etkili seçenekler vardır – hızlı bir Google araması yapın ve pratik olarak doğal, kimyasal içermeyen içerik kullanan tariflerin sayısız sayısını bulacaksınız. Ayrıca, sağlık gıda mağazalarında, pazarlarda ve çevrimiçi ortamlarda bol miktarda kimyasal-olmayan ikameler mevcuttur. Burada en sevdiğim doğal temizlik ürünlerinin bir listesini derledik.

3. Bitkiler Ekleyerek Kapalı Havayı Geliştirin

Ayrıca, evinizdeki havadaki allerjenler ve diğer tahriş edici maddeleri kapalı bitkilerle birlikte kaldırmak için bir hava temizleyicisine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Bitkiler yalnızca yaşamı herhangi bir yaşam alanına getirmekle kalmaz, aynı şekilde birçok kişi de toksinleri atmaya yardımcı olabilir.

Peace Lily: Bu güzel çiçek, gölgede ve soğutucu sıcaklıklarda iyi sonuç veren harika bir bakım gerektirmeyen, havadaki toksin seviyelerini düşürmenin yanı sıra harika bir üründür.

Devil’s Ivy: Bu bitki, evinizdeki havayı daha fazla nefes alabilir hale getirme yeteneğinden dolayı, iç havada nefes alabileceğiniz bir dizi farklı zehirli maddenin savaşması da dahil olmak üzere, şeytandan daha çok melek olduğundan daha garip bir şekilde adlandırılmıştır.

English Ivy: İngiliz sarmaşık, havadaki küfü% 94 oranında azalttığı kanıtlanmış çiçekli bitki türüdür – alerjiler ya da akciğer tahrişlerinden muzdarip olanlar için önemli bir fayda.

Bamboo Palm: Bu bitki mükemmel bir formaldehit giderici, bir çok halıda bulunan bir şey.

Snake Plant: Yılan bitkisi, bitki öldürmeyi neredeyse imkansız olduğu için canlı tutmada zorluk çekenler için iyi değildir, gün boyunca enerji düzeylerini arttırmanın yanı sıra baş ağrısı, göz tahrişi ve solunum problemlerini de tedavi etmede son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Spider plant: Örümcek bitkileri, bitki yetiştirmeyi en kolay bulanlar arasında olduğu için, bitkilerle zor zaman geçirenler için de harika. Ayrıca, ksilen ve formaldehit gibi tehlikeli bileşikleri uzaklaştırdığı biliniyor.

Eucalyptus (Okaliptüs): Avustralya Aborijinleri okaliptüs ağacının yaprakları uzun süredir inhale edildiğinde sineol olarak bilinen bir bileşik sayesinde tıkanıklığı, soğuk algınlığı ve ateşi hafifletmeye yardımcı olan infüzyonlar oluşturmak için kullandılar. Okaliptüs bitkisinin yaprakları, vücudun hava geçitlerinde sağlıklı sıvıları artırabilecek bileşiklerle doldurulur ve bir okaliptüs bitkisinin kokusunu solumak tıkanıklık problemlerini hafifletmeye ve hatta soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabilir.

4. D Vitamini Takviyesi

Araştırmalar, D vitamini seviyesinin yüksek olanların daha iyi akciğer fonksiyonuna sahip olduğunu gösterdi. Uzmanlar, vitaminin akciğer sağlığını güçlendiren inflamasyonu azalttığına inanıyorlar. Lancet Solunum Hastalıkları Dergisinde yayınlanan London Üniversitesi’nden 2014’te yapılan bir araştırma, D vitamini takviyelerinin alınmasının, eksikliği olanlarda KOAH akciğer hastalığının alevlenmelerini% 40’ın altına düşürdüğünü bulmuştur. KOAH veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kronik bronşit ve amfizem gibi durumları içerir.

Çalışmanın sonunda, her ay 100.000 uluslararası birim (IU) D vitamini alan katılımcılar, solunum kas gücünde iyileşme gösterdiler ve vermeyenlere kıyasla daha uzun ve daha yoğun egzersiz yapabildiler. ABD’de vitaminin günlük tavsiye edilen ödenek miktarı, 70 yaşına kadar yetişkinler için günlük 600 IU’dur (70 yaşın üstünde 800’dür). Takviyelere ek olarak, cildinizin doğal olarak kendi D vitamini üretmesi için günde 15 dakika güneşin altında olmasını sağlayın – buna güneş ışığı vitamini denmesinin bir nedeni vardır.

5. Düzenli Egzersiz

Düzenli, orta derecede yoğun egzersiz akciğerler için harika olup, doğal olarak onları temizlemeye ve desteklemeye yardımcı olur. American Lung Association’ın baş tıbbi sorumlusu Norman H. Edelman’a göre, kendi başına çalışmak akciğerleri daha güçlü yapmazken, onlardan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Edelman, “kalp ve kasların oksijen ile sağlanması için ciğerleriniz için akciğeriniz ne kadar kolaydır” diyor. Her gün en az 30 dakika boyunca ılımlı derecede yoğun hareket amaçlıyoruz – ve gerekirse onu kırabilirsiniz her seferinde 10 dakika gibi artımlara dönüşür.

Buna ek olarak, akciğer sağlığını desteklemek için, aynı zamanda kalbin sağlığını ve daha iyi bir ruh haline destek vereceksiniz.

6. Himalaya Tuzu

Birçoğumuzun nefes aldığı kimyasal kirleticileri, dumanı, tozu, dumanı ve hayvan kütüğü göz önüne alındığında, ciğerlerimiz aşırı miktarda stres altında çalışmaya zorlanır, ancak bir Himalaya tuzu bu olumsuz etkileri azaltmaya, ancak temizlemeye yardımcı olabilir akciğerler.

Tuz solunumu tedavisi, akciğer kapasitesini ve toplam solunum kuvveti arttırmak için yüzyıllardır dolaşıma girdi. 19. yüzyıldaki araştırmalar, tuz madenlerindeki havanın solunum yollarının hava kirliliğinden kaynaklanan solunum problemleri ve tahrişini azaltabileceğini keşfetti. Tuz doğal temizleyici bir balgam söktürücüdür ve fazla mukus ve tıkalı bir burun da azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Bol Su İçmek

Balgam akciğerlerden temizlenmezse, devam eden inflamasyona neden olabilir ve bu da akciğerlerde daha fazla hasara neden olabilir ve ayrıca akciğer fonksiyonlarında bozulmaya neden olabilir. En iyi akciğer sağlığı için, akciğerler mümkün olduğunca açık tutulmalı ve su genel sağlık durumunun yanı sıra bunun da anahtar rol oynamaktadır.

Su, akan cinsten akan kanları tutar; ayrıca mukusun akmasını ve ciğerlerin sulu kalmasını sağlar. Sulu kalan su, iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomu içerdiğinden, oksijen seviyelerini iyileştirmenize de yardımcı olabilir. Bol miktarda su içmek kanda oksijeni arttırırken sulu kalmanıza yardımcı olur.

8. Sağlıklı Akciğerleri Destekleyen Gıdaları Yiyin

Sağlıklı bir diyet genel sağlık için bir zorunluluktur ve akciğerlerinizin sağlığını içerir. Akciğer sağlığını artırmak için özel olarak bilinen bazı gıdalar var.

Sebzelerden. Turpgil sebzeler, karnabahar, lahana, brokoli ve tabii ki lahana da dahil olmak üzere lahana ailesinin bir üyesidir. Bu gıdalar, klorofil ve vücudun toksinlerden kurtulmasına doğal olarak yardımcı olan güçlü antioksidanlar ile yüklü. Ayrıca, akciğer kanseri gelişimini durdurmak ve akciğer kanseri riskini yarısı azaltmak için bilimsel araştırmalarla gösterildi.

Parlak Renkli Sebzeler. Bu parlak renkli sebzeler, özellikle havuç gibi kırmızı ve turuncu sebzeler, kanser gelişimini azaltma yeteneğine sahip portakal antioksidan bir pigment olan karotenoidlerle yüklenir. Havuçlar, yüksek beta karoten sayımı sayesinde fazladan faydalıdır. Beta karoten, astım ataklarını azaltmaya yardımcı olan A vitamine dönüştürülür. Bu tavşan favorileri Likopende de yüksektir, bu da akciğer hastalığı geliştirme riskini azaltır.

Ahududu, böğürtlen ve yaban mersini gibi meyvelerin, diğer birçok hastalık ve enfeksiyonların yanı sıra akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar da yüklenir.

Omega 3. Omega-3 yağ asitleri genel sağlık için gereklidir. Omega-3s’de yüksek olan bir diyet yemesi, vücudun iyi akciğer sağlığı için zaruri olan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Aşırı iltihap da astımın kilit bir bileşenidir. Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yürütülen devam eden bir araştırma Omega-3’ün insan akciğer hücreleri üzerinde anti-inflamatuar etkiler sunduğunu ortaya koyan ve hastalı modellerinde sigara dumanı kaynaklı akciğer hasarını durdurabilecek bazı erken veriler yayınladı. Uzmanlar, önümüzdeki birkaç yıl içinde yapılacak olan gelecek çalışmaların omega-3’ün iltihaplanmayı önlemek ve kısa ve uzun vadeli sigara kullanımından kaynaklanan akciğer hasarının onarımını hızlandırmak için kullanılabileceğini göstereceğini düşünüyor. Bu faydalı bileşikler açısından zengin gıdalar, vahşi yakalanmış somon, hindistancevizi yağı, fındık ve keten tohumu gibi şeyleri içerir.

9. Baharat Vermek

Akciğer sağlığını geliştirebilecek birtakım otlar ve baharatlar vardır, bu nedenle yemeklerinize olabildiğince sık kullanacağınız baharatları aşağda belirttik. Daha fazla lezzet alırsınız ve ciğerlerinizin en iyi şekilde çalışmasını sağlarsınız.

Zerdeçal. Zerdeçal doğanın en güçlü şifacılarından biridir. Güçlü antienflamatuar ve antioksidan özellikler sağlayan curcumin olarak bilinen aktif bir bileşik içerir. Vücutları serbest radikal hücrelerden korumak ve mutasyona uğramış kanser hücrelerini yok etmek için çalışır; vücuda yayılmasını önler. Araştırmalar, zerdeçalin düzenli olarak tüketilmesinin, radyasyonun neden olduğu KOAH, astım, amfizem, pnömoni ve akciğer fibrozisi gibi akciğer koşullarındaki belirtileri önleyebileceğini veya azaltabileceğini buldu.

Zencefil. Bu lezzetli baharat, bir sürü bulaşıkçığa dahil edilmesi kolaydır ve kirleticilerin ve diğer tahriş edici maddelerin akciğerlere ulaşması için zaman bulamamasına yardımcı olan anti-inflamatuar özellikler sunar. Zencefil ayrıca tıkanıklığı giderebilir ve akciğere dolaşımı iyileştirebilir ve bronşit gibi birçok kronik akciğer hastalığının semptomlarını azaltabilir.

Sarımsak. Çin’in Jiangusu Eyaleti Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen 2013 yılındaki bir araştırmada, düzenli olarak sarımsak tüketen yetişkinlerin akciğer kanseri gelişimi olasılığı önemli derecede düşük olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, haftada sadece iki kez tüketilen sarımsağın potansiyel olarak akciğer kanseri riskini yarı yarıya azaltabileceğini tespit etti.

Araştırmacılar, “Çiğ sarımsak ve akciğer kanseri alımı arasındaki koruyucu birliktelik, bir doz-tepki modeliyle gözlemlendi ve bu da sarımsağın potansiyel olarak akciğer kanseri için kimyasal önleyici bir ajan olarak kullanılabileceğini düşündürdü” şeklinde yazdı. Alışılmış otu tüketen yetişkinlerin sırasıyla 44 Hastalığa yakalanma ihtimali az.

10. Sodyum Alınımını Kes

Sodyum alımınızı sınırlandırmak aşırı sıvı ve şişkinliği azaltmanın yanı sıra akciğerlerinize yardımcı olabilir. Hazır ambalajlı ve işlenmiş gıdalar, fast-food ve lokantalarda bulunan sodyum da dahil olmak üzere çok fazla tuz tüketildiğinde vücudun su tutması, bu da solunumu zorlaştırır. Akciğerler daha kolay nefes alabildiğinde, genel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olan oksijen seviyenizi yükseltir.

11. Kilonuzu Koruyun

Fazla kilolu olma, sağlığı çeşitli şekillerde olumsuz etkiliyor ve bu akciğer sağlığını da içeriyor. Eğer kilolu iseniz, kalbinizin daha fazla çalışması zorunludur, bu da oksijenin vücudunuzun geri kalan kısmına verilmesini daha zorluyor ve özellikle abdominal bölgedeki fazla yağ diyaframınıza basınç uygulayabiliyor nefes almayı zorlaştırıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?