• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adet Günü Hesaplama

Adet Günü Hesaplama

Adet günü hesaplama yani regl kanama gününü öğrenme kadınları ay günü hesaplaması olarak da bilinmektedir. Bu hesaplama normal sağlık koşulları altında 1 ay içerisinde aynı dönemlerde gerçekleşmektedir. Ancak çeşitli sağlık sorunlarından ötürü bu süreç uzayabilmekte ve kısalabilmektedir. Yazımızın devamında bulunan hesaplama modülü ile birlikte Adet hesaplama işlemini kısa sürede gerçekleştirebileceksiniz.

Adet Kanaması Nedir?

Rahim iç yüzeyinde her ay döllenmiş yumurtanın gelip duvara yapışması ve buradan beslenmesi için damar oluşmasını sağlayacak bir tabaka oluşur. Normal olarak dikkat çekici bir süre içinde döllenme yoksa bu duvar bu görevi tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülmeye başlar. Bu artık dokular vücuttan dışarıya çeşitli yollarla atılır. Her ay bu işlem tıpkı şekilde tekrarlanır ve bu sürece menstürel döngü denir. Dışarıya atılan dokulara ise tane kanaması diyoruz.

Regl Günü Nedir?

Kadınlarda adet kanamalarının başlayacağı ilk gün olarak ifade edilmektedir.

Adet Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Adet kanamaları çoğunlukla düzenli bir sistem ile belirli zaman dilimlerinde gerçekleşmektedir. Bu düzen ve süreç bünyeden bünyeye değişebilmektedir. çoğunlukta 21-35 gün arasında değişen sürelerden meydana gelir. kişi daha önceki son birkaç adet kanamasının başlangıç günlerini bir takvime işaretlerse bunların arasındaki gün sayısını bularak adet düzenini tetkik edebilir.

Adet Gecikmesi

Normal adet düzeninden daha çok bir süre boyunca kanama görülmemesi tane gecikmesi şekilde bilinir. 28 günde bir düzenli şekilde tane kanaması gören bir kadın, kanaması geciktiğinde derhal endişelenebilir ancak düzenli şekilde tane kanaması gören bir kadın yılda bir yada iki kez gecikmeli olarak tane görebilir. Bunun nedeni stres, üzüntü, yaşam tarzı değişikliği, iklim değişikliği, zahmet vs. gibi pratik sebepler olabilmekte. Bu gibi durumlarda endişelenmeye ve korkmaya gerek yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?