Karbonatlı Suyun Faydaları

Karbonatlı Suyun Faydaları

Bende uzun yıllarca belkide babanne tekniği olarak bilinen çeşitli kullanımlarla karbonatın yararlarını biliyordum. Ancak araştırmaya başladığımda karbonatın bilinenden daha fazla kullanım alanı olduğunu ve yıllarca buzdolabında kokuları engellemesi için ağzını  açık bıraktığımız karbonatın zayıflamada, cilt güzelliğinde, güneş yanıklarında, dişlerin beyazlamasında, peeling olarak, kepek problemi  çözümünde ve temizlikte de önemli  faydalarının ve katkılarının olduğunu  anladım. Gelin karbonatlı suyun bu faydalarını yakından inceleyelim.

Karbonatlı Suyun Faydaları Nelerdir ?

 • Karbonatlı su güneş yanığı tedavisinde kullanılır.
 • Ayak çatlakları giderilmesinde kullanılır
 • Peeling etkisi yapar ve tahriş olmuş ciltlerin onarılmasında kullanılır
 • Kepeklenmeye etkisine karşı karbonatlı su losyonu kullanılır
 • Yağlı bölgelerde temizlik için karbonatlı su mükemmel sonuç vermektedir
 • Mide yanmasının giderilmesinde çok etkilidir.
 • Ağız kokusu giderilmesi konusunda yine karbonatlı su ile yapılan gargara olumlu sonuçlar vermiştir.
 • Daha beyaz ve sağlıklı dişler için yine karbonatlı su kullanılabilir.
 • Kuruyan Ayak Tabanlarını Rahatlatır
 • Cilde yumuşama ve rahatlık hissi verir.
 •  

  Fazla Kilo Problemine Çözüm: Bir çok uzman tarafından savunulan alkali diyetinde karbonatlı suyunda rol oynadığı açık. 1 litre suya yarım tatlı kaşığı karbonat koyup güzelce karıştırın gün içerisinde karışımın tamamını tüketerek  uzmanlara göre kilo vermek mümkün. Çünkü karbonatlı su bilindiği üzere kandaki PH seviyesini yükseltir. PH seviyesi kandaki asit ve baz dengesini oluşturur kanda bulunan  normal PH değeri  7,4 dür. Bu değerlerde ufak çaplı düşüş ve yükselişler görülmektedir. Ancak 7,35 altı asidik – 7,45 üstü ise alkalik olarak kabul edilmektedir. Karbonatlı su PH seviyesini yükselterek zayıflamaya yardımcı olur.  Yaptığım ufak çaplı araştırma sonucunda 1-2 hafta karbonatlı su içilip  yarı yarıya   ara verilmesi yönünde sonuçlara vardım. Bunun sebebinin ise fazla tüketilen karbonatlı suyun ülser ve mide rahatsızlıkları yapmasına bağlayabiliriz. Araştırmalarım sırasında doğru tüketildiği taktirde karbonatlı suyun mide rahatsızlıklarına genel anlamda iyi geldiğini de gördüm buradan bakılınca çok zıt gibi görünsede “azı karar çoğu zarar.” Atasözünü hatırlatmak isterim.

  Artrit Tedavisinde Kullanılır:  Karbonatlı su kandaki PH değerini yükseltirken aynı zamanda anlaşıldığı üzere kandaki  asit değerini azaltır böylece  artrit gibi kronik hastalıklarında tedavisinde kullanılabildiği gibi idrar yolu enfeksiyonlarını azaltmaktadır.

  Cilt Üzerindeki Etkileri: Cilt hücrelerini aktif hale getirdiği bilinen karbonatlı su hafif güneş yanmaları olan ciltte sızıları azaltırmakla birlikte böcek ısırmalarında kaşıntıları hafifletmektedir. Yağlı ciltlere sürüldüğünde ise peeling ekisi yaratan karbonatlı su ciltte yumuşama ve rahatlık hissi vermektedir. Ancak kuru ciltlerde uygulanmaması cilt uzmanları tarafından desteklenmektedir . Çünkü kuru ciltlerde cildi daha da kurutabileceği deneyimler kazanılarak savunulmuştur.

  Kuruyan Ayak Tabanlarını Rahatlatır: Kuru ciltlerde cildi daha çok kurruttuğu savunulan karbonatlı su yine zıt gibi görünsede sirkeyle berarber kullanımıyla 20 dk bekleme süresi sonrasında ayaklar üzarinde rahatlatıcı etki göstermektedir. Ayrıca kuruyan ayak tabanını rahatlatan karbonatlı su ayak tabanındaki hücreleri aktif hale getiri ve ölü derinin atılmasını sağlayarak ayak tabanının yumuşamasına yardımcı olur ve bözlece sizi pürüzsüz görünüme sürüklerken aynı zamanda ölü deri ağırlındanda kurtarmış olur.

  Kepeklenmeye Son: Saçlı kafa derisinde şampuandan hemen sonra masaj yapar şekilde uygulanan karbonatlı su yine sirkeli su ile durulandığında saçlı derinin nefes fazla oksijenlenmesini sağlar ve kepeklenmeyede çözüm vermektedir.

  Beyaz Dişler: Temizleme etkisi sadece cilt üzerinde olmayan karbonatlı su dişlerin beyazlamasınada yardımcı olduğu gibi dezanfektan olarak kullanılarak hem ağız kokusunu giderir hemde ağızdaki bir çok bakterinin yok olmasına sebeb olur. Tabii bu dezanfektan özelliği evinizde kullanabileceğiniz bir çok temizlik malzemesi ile de eş değer tutulabilmektedir.

  KARBONATLI  SUYUN  ZARARLARI

  1. Aşırı kullanımda kalpte çarpıntıya sebeb olabilir.
  2. Yine aşırı kullanıma bağlı olarak mide üzerinde ters etki yapar ve ülser, miğde ağrısı gibi bir çok hastalığıda beraberinde getirabir.

             Uzuman bilir kişi onayı ile ağızdan tüketilmelidir.

  Etiketler: , , ,

  Yorum Yaz